Wycieczka do Sandomierza klasy VI

30 maja uczniowie klasy VI mieli okazję zwiedzać zabytkowy Sandomierz. Wycieczka rozpoczęła się od  rejsu statkiem po Wiśle, skąd oglądaliśmy panoramę Sandomierza. Następnie z przewodnikiem udaliśmy się do Wąwózu Królowej Jadwigi. Jest to Wąwóz lessowy o długości około 500 metrów, o stromych ścianach dochodzących do 11 m. wysokości. Powstał w wyniku erozji skały lessowej, odsłaniającej korzenie rosnących na zboczach drzew.  Jest to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich. Kolejnym punktem był Kościół  Świętego Jakuba wybudowany w 1226 roku, przejście przez  Ucho Igielne na Dziedziniec zamkowy. Zwiedziliśmy również podziemia sandomierskie (słynne sandomierskie lochy z XV, XVI w.). Ich  długość wynosi około 450 m. Są one najniżej położoną komorą na głębokości  prawie 12 m. Wejście do podziemi prowadzi z dziedzińca Kamienicy Oleśnickich, a wyjście przy Ratuszu, na Rynku. Trasa powstała poprzez połączenie piwnic budynków przy ulicy Opatowskiej . Zachowane piwnice zabezpieczono przez tzw. wtórne obudowy, a tam, gdzie było to możliwe, zachowano pierwotne wątki obmurowań. Trasa obejmuje 34 komory na różnych poziomach. Odwiedziliśmy także gotycką Katedrę p.w. Narodzenia Marii Panny i bł. Wincentego Kadłubka. - wzniesioną w miejscu pierwotnej romańskiej kolegiaty wybudowanej z  piaskowca, fundowanej przez Kazimierza Sprawiedliwego w 1191 r. Przy niej funkcję prepozyta pełnił kronikarz i późniejszy biskup krakowski Wincenty Kadłubek . Uczony ten jest uznawany za patrona miasta. Wyruszając z Katedry w stronę Rynku podziwialiśmy Collegium Gostomianum, Dom Długosza i Zamek Królewski. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po rynku. Wszyscy w bardzo dobrych humorach, pełni wrażeń z pamiątkami wrócili do domu.