Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

Od września 2023 r. nasza szkoła realizuje „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, który ma na celu wspieranie rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży poprzez zakup nowości wydawniczych oraz promocję czytelnictwa. Po pomyślnej weryfikacji złożonego przez szkołę wniosku uzyskaliśmy w ramach programu rządowe wsparcie w kwocie 15.000 zł. na zakup nowych książek do szkolnej biblioteki.Kupując książki do biblioteki szkolnej pragniemy spełnić oczekiwania czytelników i zakupić takie pozycje, które są  zgodne  z ich oczekiwaniami i zainteresowaniami. Jednocześnie rozpoczęliśmy już działania wdrażające poprawę czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Przeprowadziliśmy ankietę wśród rodziców, uczniów i nauczycieli, która wskazała nam oczekiwania czytelników. Na podstawie analizy ankiet stworzyliśmy proponowaną listę książek, którą przedstawiliśmy wybranym wydawnictwom do wyceny. Od początku realizacji programu ściśle współpracujemy z Gminną Biblioteką Publiczną. Również rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dziecka nawyku czytania. Chcemy, by rodzice włączyli się w podjęte przez nas działania, a miejscem, które wspiera rodziców pragnących zachęcić dzieci do czytania jest biblioteka.

Dlaczego warto czytać książki?

1. Bo nasz mózg – podobnie jak mięśnie – potrzebuje gimnastyki.

2. Czytanie stymuluje umysł.

3. Czytanie uspokaja.

4. Czytanie poprawia sen.

5. Czytanie pogłębia wiedzę.

6. Czytanie wzbogaca słownictwo.

7. Czytanie poprawia pamięć.

8. Czytając, ćwiczysz myślenie analityczne.

9. Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.

10. Czytanie rozwija empatię.

11. Czytanie rozwija wyobraźnię.

12. A poza tym czytanie:

● inspiruje,

● kształtuje charakter,

● poprawia umiejętności komunikacyjne,

● pomaga zapamiętać zasady pisowni,

● kształtuje nasz styl pisania

● … i po prostu sprawia przyjemność!